Bait Nu'man – fortyfikacje zlokalizowane niedaleko Barki zasługują na uwagę z powodu uroku samego miejsca skrytego wśród palmowych plantacji. Fort został wzniesiony w XVII wieku i od tego czasu był siedzibą kolejnych władców Omanu. Zwiedzić można pomieszczenia straży, część mieszkalną i prywatny meczet. Wieże budowli są doskonałym punktem obserwacyjnym okolicy.
Archipelag Dajmanijat – kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Al Suwadi znajduje się przepiękny rezerwat przyrody Daymaniyat Islands Nature Reserve. Archipelag składa się z dziewięciu wysp rozciągających się na długości dwudziestu kilometrów. W okresie letnim pojawiają się tam tysiące ptaków i można spotkać żółwie składające jaja. Szczególnie atrakcyjne do nurkowania są tamtejsze rafy koralowe, ale należy pamiętać o odpowiednich zezwoleniach pozwalających schodzić pod wodę. Pobliskie centra nurkowe oferują takie pozwolenia i organizują rejsy połączone z nurkowaniem oraz wypoczynkiem w zatoczkach kąpielowych.
Fort Nachal – jedna z ważniejszych twierdz, położona w niezwykle malowniczej okolicy. Część wioski Nakhl stanowi oaza drzew palmowych dających cień przed silnymi promieniami słońca. Sam fort jest odrestaurowany, a jego początki sięgają XI wieku. Budowla charakteryzuje się potężnym murem, wysoką bramą i wieżami, z których można podziwiać okolicę. Wnętrza udostępnione są zwiedzającym. Lokalną atrakcją w pobliżu Nachal są gorące źródła Ain Towarah, gdzie Omańczycy kąpią się i spędzają wolny czas.
Wadi Bani Auf – jeden z najpiękniejszych wąwozów w tej części kraju jest chętnie odwiedzany przez turystów podczas wypraw off-road. W niesamowitą scenerię wpisane są urwiste góry i urocze wioski rozsiane wśród drzew palmowych.
Rustak – dawna stolica Omanu wygląda na nieco senne miasto, niemniej stanowi główny ośrodek handlowy w regionie Batina. Podczas krótkiej wycieczki turyści mogą zwiedzić okazały fort z XVIII wieku oraz zaliczyć gorące źródła z właściwościami leczniczymi. Pobliską atrakcja jest także fort w Al Hazm. Jest to odrestaurowana budowla ulokowana na skraju ogrodu palmowego, która swoim wyglądem nawiązuje do twierdzy Dżabrin.
Bimmah – niezwykłe miejsce w postaci olbrzymiego zagłębienia w ziemi powstałego na skutek obsunięcia gruntu. Naturalny basen znajduje się kilka kilometrów za Dibab, zasilany jest wodą morską i swą turkusową barwą zachęca do kąpieli.
Wadi Szab – niezwykły wąwóz położony w pobliżu wiosek Szhab i Tiwi zaprasza do odwiedzin plantacjami palmowymi poprzecinanymi zabytkowymi kanałami „faladż, szmaragdowymi basenami wśród jasnych skał i niewielką jaskinią.
Wadi Tiwi – jeszcze jeden wąwóz chętnie odwiedzany przez turystów za sprawą bujnych drzew palmowych poprzeplatanych mango, figowcami i bananowcami. Uzupełnieniem krajobrazu są liczne oczka wodne dające wytchnienie w upalne dni.
Wykopaliska Kalhat – ciekawe miejsce pod względem historycznym. Przed wiekami okolica tętniła życiem za sprawą prężnie działającego portu, aczkolwiek zamarła i dopiero archeolodzy odkryli ceramikę pochodzącą już z epoki brązu i żelaza. Złote czasy portu Kalhatu przypadły na XIV i XV wiek, kiedy wpływy handlowe sięgały od Iraku po Indie i Afrykę. W porcie pojawił się między innymi słynny odkrywca Marco Polo. Czas świetności skończył się jednak wraz z przybyciem Portugalczyków w 1507 roku i splądrowaniem okolicznych ziem. Do czasów obecnych przetrwało górujące nad zatoką stare mauzoleum Bibi Miryam.
Ras al-Dżinz – jedno z głównych miejsc lęgowych żółwi zielonych nad Oceanem Indyjskim. Co roku na plażach pojawiają się tysiące gadów, by złożyć jaja na okolicznych plażach. Badania wskazują, że jest to unikalne miejsce ze względu na wyjątkowe w tej części globu prądy morskie. Dlatego też został stworzony specjalny rezerwat przyrody. Obserwacja żółwi jest możliwa, niemniej ściśle pilnowana i regulowana przez władze rezerwatu. Wybierając się w to miejsce warto pamiętać, że sezon lęgowy trwa między czerwcem a wrześniem.
Ras al-Hadd – twierdza wysunięta najbardziej na wschód Omanu została zbudowana ponad 450 lat temu i jest symbolicznym miejscem z powodu wyjątkowego położenia. Fortyfikacje są na tyle rozległe, że podczas ataków zapewniały schronienie wszystkim mieszkańcom miasta. Ponadto okolica jest znanym terenem lęgowym żółwi zielonych.
Pustynia Szarkijja – miejsce wyjątkowe, gdzie wydmy mienią się czerwonymi kolorami po zmroku i jasno żółtymi barwami w ciągu dnia. Pustynia rozciąga się na przestrzeni 180 kilometrów długości i 80 szerokości. Zamieszkiwana jest przez rozmaite gatunki zwierząt, a także przez Beduinów osiedlonych na obrzeżach. Na teren pustyni można dojechać w około trzy godziny z Maskatu. Lokalne agencje turystyczne organizują safari po pustyni. Można tez wypożyczyć auto i wybrać się na wycieczkę off-road, zaopatrując się wcześniej w odpowiednie przewodniki i przestrzegając zasad związanych z podróżowaniem po tego typu miejscach.
Wadi Bani Chalid – urocza dolina chętnie reklamowana w folderach turystycznych. Droga do „wadi” jest niezwykle atrakcyjna pod względem krajobrazowym, natomiast jej zwieńczeniem są cudowne oczka wodne z turkusową wodą odbijającą piętrzące się skały. Wiele biur podróży łączy wycieczki do Wadi Bani Chalid z wyprawą na pustynię Szarkijja.
Al Hamra – niewielka miejscowość, której ozdobą są cenne domostwa z cegły mułowej wytworzonej ponad 400 lat temu. Trasa spacerowa biegnie do ogrodu drzew palmowych, poprzecinanego systemem historycznych kanałów „faladż”.
Bait Al Safah – w małym miasteczku pełnym tradycyjnych domów znajduje się ciekawa placówka muzealna, w której rdzenne Omanki na żywo pokazują zwiedzającym jak przed laty wyglądało codzienne życie. Przedstawiają między innymi proces wytwarzania pieczywa, mielenia kawy czy tkania wełny.
Misfat – niepowtarzalne miejsce na mapie Gór Hajar, gdzie znajdują się bardzo stare domy mułowe wciśnięte w zbocza gór. Wioska wygląda bardzo malowniczo, a położenie domostw wywołuje wspaniały efekt. Zwiedzenie całego terenu zajmuje nawet kilka godzin, dlatego przed wycieczką warto zaopatrzyć się w specjalnie przygotowaną mapę lub skorzystać z usług lokalnych przewodników.
Jaskinia Al Huta – największe podziemia w kraju są udostępnione zwiedzającym tylko w części, niemniej warto wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć unikalną szatę naciekową o piaskowym kolorze. Jak w większości takich jaskiń nie brakuje też stalaktytów i stalagmitów tworzących najrozmaitsze kształty i formy. Trasa turystyczna prowadzi do podziemnego zbiornika wody. Na terenie obiektu funkcjonuje restauracja, muzeum i sklep z pamiątkami.
Wycieczka na Dżabal Szams – droga na najwyższy szczyt Omanu pełna jest pięknych widoków i gwarantuje niezapomniane przeżycia. Na szlaku można odkryć opuszczone wioski, ciekawe jaskinie i unikalne zielone gaje. Trasa prowadzi przez Wadi Ghul – wioskę u styku dwóch dolin i malowniczy płaskowyż Al Qannah Plateau rozciągający się na wysokości 1900 m n.p.m. Nagrodą za trudy podróży są zawsze wspaniałe widoki. Zwieńczeniem podróży jest Wielki Kanion Al Nakhur, w którym władze Omanu wytyczyły sieć turystycznych szlaków.
Bahla – niewielka miejscowość, nad którą dominuje potężny fort oraz resztki dwunastokilometrowego muru. Według niektórych źródeł budowle mają pochodzić z XII wieku. W każdym razie fort jest najstarszy w Omanie i został wpisany na listę UNESCO, co podkreśla jego wartość turystyczną. Miasto Bahla znane jest także z produkcji ceramiki, dlatego przy okazji warto odwiedzić targ znajdujący się naprzeciwko fortu.
Zamek Dżabrin – jedna z niewielu budowli obronnych, która służyła jako rezydencja imama Bilarba Bin Sultana. Zamek wzniesiono w XVII stuleciu, ma dwie okrągłe wieże, prostokątną formę oraz dziedziniec. Wewnątrz zwiedzić można Pokój Słońca i Księżyca, dawną bibliotekę i meczet.
Wykopaliska Bat – jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie w postaci rozległej osady i cmentarza pochodzącego z III w p.n.e. Ze względu na dużą wartość historyczną miejsce wykopalisk wpisane jest na listę UNESCO. Wiekowa nekropolia znajduje się w pobliżu wioski Bat. Zwiedzić można pozostałości dawnej wioski w postaci ruin oraz teren grobowców pochodzących z okresu Hafit.
Al-Ajn – kamienne mogiły zachowane w niemalże nienaruszonej formie znajdują się w malowniczej scenerii góry Jebel Misht. Grobowce pochodzą sprzed 5 tys. lat i należą do dziedzictwa narodowego UNESCO.
Nizwa – miasto zajmujące ważne miejsce w historii Omanu. Przez wiele lat było zamieszkiwane przez ibadytów, czyli muzułmańskie ugrupowanie religijne stanowiące odrębną gałąź islamu. W średniowieczu Nizwa stała się intelektualnym ośrodkiem Omanu, z czasem zbudowano wspaniałe meczety i wzniesiono fort. Właśnie ta budowla jest największym magnesem przyciągającym turystów do miasta. Charakteryzuje się najwyższą wieżą w kraju oraz unikalną architekturą. Fort wzniesiono w XVII wieku na polecenie sułtana bin Sajfa Malika. Podczas zwiedzania można zobaczyć zamek z olbrzymią basztą, grube mury, armaty wycelowane we wszystkie kierunki oraz dziedziniec. W środku znajdują się wystawy nawiązujące do historii regionu i tradycji Nizwy. Z fortem sąsiaduje Wielki Meczet z ogromną niebiesko-złotą kopułą – jeden z najstarszych w Omanie, wzniesiony około 1000 lat temu. Po zobaczeniu interesujących budowli warto zajrzeć na targ dzielący się na kilka sektorów tworzących labirynt alejek pełnych rozmaitych towarów. Turystów nie powinien zaskoczyć żywy inwentarz towarzyszący kupcom ubranym w tradycyjne stroje. spodobać się kobiecie. W godzinach otwarcia panuje tam gwarna atmosfera i wszędzie słychać odgłosy intensywnych negocjacji.