Będąc na Thassos warto zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Rezydenci poszczególnych biur podróży przedstawiają grafik, program i ceny niektórych wycieczek. Na niektóre warto też udać się samemu.
Alyki i okolice – miejscowość Alyki położona jest malowniczo nad 3 zatoczkami na południu wyspy. Znajdują się tam dobrze zachowane ruiny świątyni i dwóch bizantyjskich kościołów. Na drodze w kierunku Potos znajduje się, zbudowany na wysokim klifie, żeński monastyr Achanioła Michała z XVIII w., będący największym i najbardziej znanym monastyrem Thassos. Z tarasu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na zatoczki, lazurowe morze i wyspę Panagię.
Kavala – jedno z najpiękniejszych miast północnej części Grecji usytuowane na zboczu góry z widokiem na morze i wyspę Thassos. Tutaj nowoczesność miesza się harmonijnie z przeszłością. Jest tu wiele wąskich uliczek wyłożonych brukiem, starych, tradycyjnych domków, kościołów z różnych okresów bogatej historii, a także muzeów, restauracji i barów.
Filipia – miasto założone przez Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego, gdzie rozegrała się bitwa decydująca o losach Cesarstwa Rzymskiego. Jednak to nie jedyna znacząca rola w historii – tutaj św. Paweł ochrzcił pierwszą Europejkę – Lidię.
Alistrati – uznana za najpiękniejszą w Grecji jaskinia z przepiękną szatą naciekową, ogromnymi stalagnatami i stalaktytami, a także ornamentami.
Domine Kosta Lazaridi – słynąca na całym świecie i jedna z najważniejszych w Grecji winnica, którą w części można zwiedzić i zobaczyć proces powstawania jednego z najlepszych światowych win. Przy grupach zorganizowanych możliwa jest również degustacja.
Rejs dookoła wyspy – rejs wzdłuż wybrzeża, podczas którego poza pięknymi widokami można kąpać się w morzu, łowić ryby czy plażować w kameralnych zatoczkach otoczonych przez skały. Rejsy odbywają się przeważnie barkami, ale w portach jest wiele firm oferujących rejsy jachtami.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Kastro – malowniczo położona w środkowej części wyspy wieś, gdzie można zobaczyć ortodoksyjną kaplicę, stary cmentarz i wodospad. Duże wrażenie robią widoki podczas wjeżdżania pod górę do wsi na wysokość ok. 900 m n.p.m. Wiedzie stąd szlak na najwyższą górę wyspy – Ipsarion.
Samotraka – granitowa wyspa z najwyższym szczytem Morza Egejskiego - Fengari, z którego według Homera Posejdon obserwował przebieg wojny trojańskiej. Północna część wyspy odznacza się dużą wilgotnością, przez co rosną tu, rzadko występujące w Grecji platany, kasztanowce i dęby. Na wyspie co jakiś czas zdarzają się bardzo intensywne opady, które tworzą wodospady w okolicach Kremasa Nera. Na północy wyspy znajduje się Świątynia Wielkich Bogów, która była najważniejszą świątynią Morza Egejskiego od epoki brązu po wkroczenie chrześcijaństwa.
Warunki i słabe zagospodarowanie sprawiają, że na wyspę nie dociera masowa turystyka, jednak jest to ciekawe miejsce pod względem przyrodniczym i historycznym, do którego można dotrzeć promem liniowym z Limenas na Thassos do Kamariotissy.
Waterland – mieszczący się na lądzie, w oddalonej o 20 km od Salonik miejscowości o nazwie Tagarades – ogromny park wodny oferujący wiele basenów, zjeżdżalni, kafejek i restauracji.
Athos – święta góra gdzie znajduje się Republika Mnichów, posiadająca do dziś autonomię i swoją władzę. Od półwyspu Chalkidiki oddziela go granica strzeżona przez policję. Przed wjazdem do Athos trzeba postarać się o wizję wjazdową – przy wycieczkach zorganizowanych wszystkie formalności załatwia pilot, jednak przy indywidualnym podróżowaniu może wiązać się to z długim oczekiwaniem. Konieczny jest również paszport. W republice można przebywać maksymalnie 3 dni, po tym czasie konieczne jest ubieganie się o przedłużenie pobytu, które może być odrzucone. Warto zwiedzić niesamowity zespół klasztorny, do którego od 1060 r. nie mogła wejść żadna kobieta. W republice obowiązuje skromny, stonowany strój, co w praktyce oznacza zakryte kolana i ramiona. Na półwyspie znajduje się 20 klasztorów, z których 17 należy do Grecji, a pozostałe są serbskie, rosyjskie i bułgarskie. Nadal zamieszkiwane jest przez mnichów i ich pomocników. Poza zawodowymi fotografami, którzy uzyskali pisemną akredytację, istnieje zakaz robienia zdjęć, nie wspominając o filmowaniu. Ważną zasadą republiki jest również zakaz przemieszczanie się w grupach liczących więcej niż 10 osób dla wyznawców innych religii niż prawosławie.
Saloniki – drugie największe miasto Grecji sięgające historią III w. p.n.e., kiedy to zostało założone przez cesarza Kassandrosa i nazwane od imienia jego żony – Thessaloniki. Kiedy dostało się pod panowanie rzymskie szybko zyskało na znaczeniu i stało się głównym węzłem na szlaku z Rzymu na Wschód. Z tego tez powodu było atakowane i zdobywane przez Arabów, Normanów, władców Epiru i Bizancjum oraz Turków. W XV w. zostało sprzedane Wenecji, jednak wkrótce byli właściciele zdobyli je ponownie i na pięć stuleci miasto znalazło się w granicach Imperium Ottomańskiego. W tym czasie przekształciło się w metropolię i stało się w XX w. centrum działalności Młodych Turków. Tutaj również przyszedł na świat turecki przywódca ostatniego wieku – Ataturk. Miasto zamieszkiwane było przez wiele społeczności co przyczyniło się do powstania wielu ciekawych zabytków różnych epok i stylów. Pod koniec I wojny światowej dużą część miasta, głównie dzielnicę żydowską strawił pożar, który był jedną z głównych przyczyn migracji Żydów z Salonik do Palestyny. W dwudziestoleciu międzywojennym nastąpiło znaczne przemieszanie ludności tureckiej, bułgarskiej i greckiej. Miasto nazywane przez Żydów "Drugą Jerozolimą" dostało się pod okupację niemiecką, podczas której zamordowano 97% tej społeczności. Kiedy Grecja odzyskała miasto ludność turecka i bułgarska w znacznym stopniu została wysiedlona, przez co do dnia dzisiejszego istnieje napięta atmosfera w relacjach tych krajów. Miasto o tak bogatej i zawiłej historii posiada wiele pamiątek po dawnych dziejach. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów jest Biała Wieża wchodząca dawniej w skład fortyfikacji wybudowanych przez sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dziś mieści się w niej Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, a z wysokiego tarasu rozpościera się widok na port i miasto. Warto zobaczyć również Łuk wybudowany w III w. dla uczczenia zwycięstwa tetrarchy Galeriusza nad Persami i poświęcone mu Mauzoleum. Poza agorą i rzymskim Forum na uwagę zasługuje najważniejszy kościół miasta – św. Demetriusza, który jest patronem miasta. Inne cenne zabytki to: obwarowania bizantyjskie, w których skład wchodzi "Cytadela o Siedmiu Wieżach", tureckie meczety i świątynie bizantyjskie pochodzące z V - XII w.
Meteory – zbudowane na wysokich skałach piaskowca klasztory prawosławne sięgające XIV w., które znajdują się na krańcu równiny tesalskiej niedaleko Kalampaki. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiły się w tej okolicy ok. X w. i zamieszkiwały pobliskie jaskinie. Według legendy pierwszy monastyr, nazwany później Wielkim, założył na skałach św. Atanazy, który wzniósł się podobno na skałę na skrzydłach orła. Faktem jest natomiast, że klasztor założono w 1336 r. podczas wojen między Bizancjum a Serbią, kiedy mnisi potrzebowali schronienia. Ukrywał się tu wtedy również następca serbskiego tronu – Jan Paleolog. Największe czasy świetności przypadły na lata panowania osmańskiego, kiedy to klasztory bardzo się bogaciły. Wskutek kłótni opatów w XVIII w., a także postępującej erozji i błędom w budownictwie starych budynków klasztor zaczął podupadać. Z wybudowanych tu 24 klasztorów znajdujących się na różnych skalach, obecnie zamieszkałych jest 6. Początkowo wszystkie produkty potrzebne do życia i materiały budowlane były wciągane na linach, ale po udostępnieniu kilku monastyrów zwiedzającym, dla ich wygody wybudowano pomosty i schody. By zwiedzić klasztor panowie muszą mieć ubrane długie spodnie, a panie zakryte ramiona kolana i ramiona.
Grecki wieczór – odbywające się w tawernach wieczory, organizowane często prywatnie lub przez biura podróży to świetna okazja do poznania ciekawej kultury regionu i tradycyjnej kuchni. Często odbywają się pokazy tańca i nauka Zorby.